úspešné startupistky a slovenka roka

5 žien, ktoré posúvajú slovenské startupy vpred

Začiatkom mája prebehol galavečer Slovenka roka. Súťaž má vlastnú biznisovú a podnikateľskú kategóriu, do ktorej sa v minulosti už dostali aj ženy, ktoré sú v startupovom svete známe. Tento rok vyhrala práve v tejto kategórii riaditeľka pre inovácie a rozvoj vo Philip Morris, Andrea Gontkovičová, ktorá získala zároveň celkové ocenenie Slovenka roka.

Aj keď titulok hovorí o 5 úspešných ženách, status nižšie nás prinútil zamyslieť sa. Prečo deliť úspech na mužský a ženský, ak hovoríme o biznise? Čísla nepustia, buď si úspešný, alebo nie. Ženská kategória úspechu v biznise neexistuje. Jedine v súťažiach (a ani tam to nie vždy má zmysel). Hoci v tomto článku budeme hovoriť o ženách, úspešných startupistkách, neradi by sme skĺzli do niečoho, čo pôsobí ako zľahčovanie ich úspechu.

Milónové firmy či projekty, ktoré založili a vedú ženy z nášho výberu, sú dostatočnou zárukou toho, že výber je viac než opodstatnený. Opusťme ale gender porovnávania a poďme sa pozrieť na náš výber.

Andrea Zahurancová, Eyerim

Eyerim ti asi nemusíme predstavovať. Ak ale predsa – je to najrýchlejšie rastúci e-shop s očnou optikou v CEE regióne. Od biznis modelu, cez technické prevedenie, Eyerim funguje ako dobre namazaný stroj a získal investíciu 3 milióny eur od investičných spoločností. Za jeho úspechom stoja 4 zakladatelia a jednou z nich je Andrea Zahurancová, ktorá v projekte pôsobí aj ako kreatívna riaditeľka.  

Andrea Basilová, Sensoneo

Zakladateľka startupu Sensoneo, ktorá zároveň zastrešuje jeho komunikáciu. Sensoneo je výborný príklad toho, ako môže startup riešiť aktuálne svetové problémy. Pomocou senzorov monitoruje produkovaný odpad v mestách a umožňuje tak efektívnejší manažment. Projekt sa rozšíril až do 30 krajín. Naraisoval niekoľko investícií od súkromných investorov vo výške 2,2 milióna eur.

Lucia Šicková, Edufactory

Spoluzakladateľka presláveného štúdia vyvíjajúceho úspešné herné tituly na Facebooku, Pixel Federation. Lucia Šicková zúročila svoje bohaté skúsenosti v IT a HR pri založení viacerých projektov, medzi nimi aj Edufactory by Pixel Federation. Ten je zameraný na to, čo Luciu baví najviac: interaktívne vzdelávanie, inovácie a gamifikáciu.

Petra Kemková, Minty

S Minty sa stretli pravdepodobne len dizajnéri, ktorí čítajú náš rebríček. Platforma prepája ilustrátorov a grafikov s klientmi. Je to užšie zameraný projekt, aj preto naraisoval nižšiu čiastku. V úspechu ho to ale nijak nebrzdí a v portfóliu má spolupráce napríklad s New York Times alebo Adobe. Jednou z dvoch zakladateľov je Petra Kemková. Ak by si chcel o Petre aj Minty vedieť viac, určite si pozri tento rozhovor:

 

Michaela Jacová Kršková, prvá dáma slovenských startupov

Síce už Michaela Jacová momentálne pôsobí v Európskej Komisii ako externý expert, zásluhy na budovaní slovenského startupového ekosystému jej však zostanú. Podieľala sa na založení StartupAwards alebo FutureNow Conference. Bola členkov dozornej rady viacerých startupových projektov, okrem iného aj Eyerim. Spolu s Ivanom Štefunkom uskutočnila prostredníctvom Neulogy Ventures investície do desiatok úspešných firiem.

Máš nápad, koho by sme do nášho rebríčka mali zaradiť? Napíš nám do komentárov.