startup-photos (1)

Aircto: aplikácia, ktorá vám pomôže pri hirovaní programátorov

Atif Haider je mladý indický programátor, ktorý v roku 2015 pracoval na svojom startupe Delight. Ten sa síce nestretol s úspechom, zato Atif získal veľmi dôležitú lekciu, vďaka ktorej spustil nový, tentokrát už úspešný startup aircto.

 

Problém s relevantnými kandidátmi

Haider počas budovania projektu Delight narazil na väčší problém, než je projektový manažment. Hiring. Áno, najímanie nových ľudí je vždy problém. No ak najímate programátorov a vaše HR oddelenie má s programovaním minimálne skúsenosti, s najväčšou pravdepodobnosťou bude nová posila tímu skôr na príťaž.

 

Možno ste to zažili sami: vaša spoločnosť potrebovala nových programátorov, ktorí už mali solídne skúsenosti, lichotivý pracovný background a správnu morálku. Bývalé zamestnania si môžete overiť, “pracovnú morálku” môžete odhadnúť na pohovore, ale čo so skutočnými schopnosťami, ktoré robia z kandidáta tú správnu voľbu?

 

Niektorí kandidáti, či už vedome alebo nie, nadhodnotia svoje schopnosti. “Fake it ’till you make it” prístup uchádzačov môže stáť firmu čas aj peniaze.

 

Nechajte to na profesionálov z odvetvia

Mladý Ind preto vytvoril službu aircto. Tá spája HR manažérov s overenými technickými profesionálmi zo spoločností ako Amazon alebo Yahoo!

 

Akshay Karwal, marketingový riaditeľ aircto, popisuje funčnosť služby takto:

 

  1. Spoločnosť nahrá životopisy kandidátov do systému.
  2. Patentovaný algoritmus aplikácie naplánuje pohovor experta s kandidátom.
  3. Samotné interview prebehne ako telefonický rozhovor.
  4. Po každom pohovore dostane spoločnosť detailný a fundovaný feedback na kandidáta.

 

Dobré vyhliadky do budúcnosti

Služba aircto získala za prvý mesiac fungovania v decembri 2015 prvého zákazníka. Do pol roka od spustenia už mala v zákazníckom portfóliu už 21 spoločností, 30 expertov na hodnotenie kandidátov a 74 realizovaných pohovorov.

 

Startup pozostáva z 8-členného tímu, ktorý tvoria API a front-end programátori, digitálni marketéri a content manažéri. Táto veľkosť je zjavne postačujúca, pretože obrat spoločnosti stabilne rastie o 15-20 % za kvartál. V najbližších mesiacoch sa zamerajú na budovanie programátorského a manažérskeho tímu. Okrem toho si dali ako jeden zo strednodobých cieľov veľmi odvážny plán onboardingu – zväčšenie fanúšikovskej základne o 60-70 %.

 

Využili by ste takúto aplikáciu aj vy, alebo sa radšej spoliehate na skúsených HR manažérov, orientujúcich sa na IT segment?