smart-home-3148026_1920

Aj SMART riešenia môžu pomôcť spomaliť globálne otepľovanie

Podľa výsledkov Eurostatu viac než polovicu emisií v Európskej únii produkuje výroba energie. To znamená, že medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia patria elektrárne, ktoré majú na emisiách až 54% podiel. Čo s tým vieme urobiť? Možno by mohli pomôcť smart mestá. Jedným z pilierov konceptu smart cities je totiž práve inteligentná energetika a vykurovanie.

Vitajte v tmavých uličkách

Veľké mestá spotrebujú až 2/3 svetovej energie a tepla, medzi iným aj kvôli deväťdesiatjeden  miliónom pouličných svetiel, a to hovoríme iba o Európe. Mať pekne vysvietené ulice a hlavné cesty nás preto ročne stojí viac ako 10 miliárd eur, nehovoriac o emisiách, ktoré takýmto spôsobom (veľakrát úplne zbytočne) vzniknú. Aj vy súhlasíte, že svietiť, v určitom čase a intenzitou, ktorá nie je nevyhnutná, netreba? Na chodbách v spoločných priestoroch obytných domov či pred hlavným vchodom svetlo na fotobunku už dávno využívame a spoločnosť Luminext tento princíp posúva ešte ďalej. Ich koncept smart osvetlenia reagujúceho na pohyb a zároveň zbierajúceho a analyzujúceho dáta vám umožní zažiť nočnú prechádzku ulicami ako z rozprávky. V holandskom meste Hegelo sa pouličné lampy automaticky rozsvecujú podľa pohybu a naopak stlmia svetlo tam, kde sa žiadny pohyb nenachádza. Dáta sú zároveň ukladané a analyzované, na základe čoho má mesto prehľad aj o spotrebách v konkrétnych lokalitách a v konkrétnych časoch.

Všetko sa dá, keď sa chce

Smart riešenia, ktoré nám pomôžu  obmedziť emisie, však pri mestách zďaleka nekončia. Na trhu môžeme už teraz nájsť viaceré účinné IoT riešenia aj pre spoločnosti a domácnosti, a efektívne tak optimalizovať svoju vlastnú spotrebu elektriny a tepla. Napríklad Holandsko ako krajina priamo vystavená dôsledkom globálneho otepľovania neváha skúšať stále nové veci, ako skleníkový efekt čo najviac obmedziť. Prečo nevyužiť rieku na schladenie budovy namiesto klímy? A načo v zime páliť veľké množstvo elektriny na ochladenie boxov v laboratóriách, keď je voda v kohútikoch už studená a dokáže schladiť systémy na potrebnú teplotu? Aj to sú nápady, ktoré poháňajú eko technológie vpred a vďaka ktorým môžeme práve v Amsterdame nájsť najzelenšiu a najinteligentnejšiu budovu sveta, The Edge.

Dnes mám náladu na ľudí a slnko

V holandskom The Edge fungujú spoločnosti prevažne na princípe zdieľaných kancelárií. Podľa výsledkov sa takýmto spôsobom ušetrí až o 70% elektriny viac, než v porovnateľných business centrách. Celá budova totiž funguje na IoT zariadeniach, ktoré sú vzájomne prepojené. Ak pracujete v The Edge, môžete navyše zabudnúť aj na to, že máte “svoj stôl” v kancelárii. V momente, keď sa ako zamestnanec tejto firmy zobudíte, aplikácia v telefóne rozpozná váš rozvrh na konkrétny deň a spojí sa s budovou. Ak dnes potrebujete pracovať v office a systémy pri príchode rozpoznajú vaše auto, spolu s pracovným miestom v kanceláriách vám priradia aj parkovacie miesto v budove, ktoré je akurát dostupné. V budove navyše môžete pracovať v malých súkromných miestnostiach, kde je väčší pokoj a lepšia možnosť sústrediť sa, alebo v miestnosti, kde vám slnko a príležitostná konverzácia s kolegami spríjemnia deň. Svoju robotu si môžete urobiť pri stoloch na terase alebo iba pri pultoch na státie. Jednoducho si už ráno vyberiete, na aké prostredie máte dnes náladu a kde sa vám bude pracovať najlepšie.

Smart budovy vo svete

Budovy s inteligentnými systémami nájdeme v rôznych kútoch sveta. Napríklad v priestoroch singapurského Capital Tower sú umiestnené detektory pohybu na šetrenie energie a kondenzácia z klimatizačnej jednotky sa využíva na zníženie spotreby vody. Neustále monitorované je aj množstvo oxidu uhoľnatého na zabezpečenie optimálnej kvality vzduchu a  budova má aj okná s dvojitým zasklením, ktoré optimalizujú prenikanie tepla a tiež tak prispievajú k znižovaniu spotreby energie. DPR Construction v San Franciscu sa zase môže pýšiť zabudovanými fotovoltaickými panelmi, strešnými solárnymi panelmi slúžiacimi na ohrev vody, strešnými oknami fungujúcimi na solárnej energii alebo živými stenami.

Malými krokmi k veľkému úspechu

Mnohokrát si však budovu, v ktorej žijeme či pracujeme, môžeme len ťažko postaviť sami. Čo teda máme robiť, ak by sme chceli začať od seba? Jedným z najjednoduchších riešení, ako spotrebu energií regulovať aj vo vlastnej domácnosti, sú inteligentné zásuvky. Tie umožňujú mať domáce spotrebiče neustále pod kontrolou aj na diaľku. Ak nechcete míňať energie zbytočne, prostredníctvom aplikácie ich viete zapnúť alebo vypnúť, nech ste kdekoľvek. Viete tak prípadne optimalizovať aj kúrenie, ktoré počas dlhšej služobnej cesty obmedzíte, no pár hodín pred príchodom domov znova zapnete naplno, aby ste už prišli do príjemne vykúreného domu. Zapnutým rádiom na chalupe navyše môžete odplašiť prípadných zlodejov.

Ako čo najviac ušetriť

Ako potom budeme vedieť, či míňame veľa alebo málo? A to nemusíme hovoriť iba o peniazoch, ale šetrný prístup môžeme aplikovať aj na energie a optimalizovať tak svoje „energetické výdavky“. Ak by ste chceli mať presný prehľad, koľko utratíte mesačne za konkrétny spotrebič v domácnosti, zaujímavé riešenie priniesla nemecká spoločnosť FRESH ENERGY. Nie je potrebné, aby ste volali odpočtárov meračov, prehľad máte priamo u seba v telefóne. A keďže senzory neustále zbierajú dáta, ich analýzou sú navyše schopné upozorniť vás na vzniknuté anomálie a dokonca predpovedať poruchu spotrebiča. Pomôžeme tak svojej peňaženke aj životnému prostrediu.

Keď je to také inteligentné… uvarí mi to aj kávu?

Áno, uvarí. Okrem produktov pre SmartHome ako sú vstupné kamery, vysávače, osvetlenie, zástrčky či termostaty, Amazon prináša aj hlasového asistenta Alexu. Tá vám s pomocou služby Home Connect dokáže na základe hlasových povelov nielen urobiť kávu z pohodlia gauča, ale aj stlmiť svetlo a znížiť tak spotrebu energie.

Na rovnakom princípe funguje aj Google Nest Hub. Tento malý tablet vám odpovie na otázky o počasí, dopravnej situácii, pripomenie naplánované stretnutia alebo pustí obľúbenú hudbu. Google Nest Hub je však možné prepojiť aj s robotickým vysávačom, inteligentnými svetlami či kúrením v celom dome. Na základe vzorcov vášho predošlého správania zariadenie presne bude vedieť, kedy nemusí kúriť alebo kedy je postačujúce zapnúť iba tlmené svetlá.

Kreativite sa medze nekladú a unikátnych nápadov nie je nikdy dosť. Máš návrh alebo riešenie, ktoré môže pomôcť optimalizovať alebo zefektívniť využívanie energie alebo tepla? Neváhaj a ozvi sa nám!