blog-covers

Ako sa bojuje s odpadom v smart city?

V predchádzajúcom blogu sme začali s témou smart city a rovno sme uviedli aj príklad jedného z aspektov, ktoré dokážu inteligentné mestá riešiť veľmi efektívne. Manažovanie odpadu.

Možno si povieš, že odpad a zbavovanie sa ho je tá najmenej smart téma, akú by sme mohli rozobrať. Výhoda inteligentných technologických riešení spočíva v tom, že sa dajú aplikovať takmer na všetko. A odpad rozhodne nie je v živote mesta banálnou témou. Stačí sa prejsť po exponovaných mestských štvrtiach. Preplnené koše predstavujú nielen hygienický, ale aj finančný problém.

Hygienu rozoberať nemusíme, vytekajúce organické odpadky nie sú na rozpálenom chodníku nič príjemné. Finančný problém spočíva v neefektívne vynaložených nákladoch na odstránenie odpadu, teda jeho manažovanie.

 

Palivo, distribúcia, ľudská práca

Neefektívne odstraňovanie odpadu znamená zbytočné míňanie paliva pri jeho distribuovaní aj ľudskú prácu, ktorá nie je potrebná. Manuálne kontrolovanie prázdnych smetných nádob zaberie pracovníkovi čas, ktorý mohol tráviť na ceste k inému, preplnenému košu.

 

Smart riešenie poskytuje aj slovenský startup

Ako funguje manažovanie odpadu v smart meste? Na začiatku sú dáta, ktoré však treba nejakým spôsobom zbierať. Pomôcť so zberom dát, napríklad s diagnostikou smetných nádob, pomáhajú senzory.

Slovenská firma Sensoneo je jedným zo zelených inovátorov, ktorí pomáhajú budovať inteligentné mestá. Ich senzory využívajú ultrazvuk na odhad vzdialenosti medzi zariadením a odpadom, čím monitorujú stav smetných nádob. Následne informáciu odosielajú do siete IoT (Internet of Things) spojenej s cloudom. Informačný systém, ktorý je s cloudom spojený, vie v reálnom čase vyhodnocovať najvhodnejšiu trasu pre autá poverené zberom odpadkov. To im ušetrí čas, palivo aj kontrolu nádob.

 

Zapojenie obyvateľov do zberu dát

Do mestského ekosystému patria aj ľudia, a tie najefektívnejšie riešenia s nimi počítajú. Sensoneo ponúka používateľom šikovnú aplikáciu, vďaka ktorej môžu kontrolovať stav a zaplnenie smetných nádob, či dokonca nahlasovať preplnené kapacity.

Týmto spôsobom firma Sensoneo môže mierne preklenúť problém, s ktorým sa potýka ona aj konkurenčné riešenia. Ultrazvukové senzory nie sú stopercentné, najmä kvôli heterogénnosti odpadu. Niečo ako hladina odpadu v smetnej nádobe neexistuje a senzor môže vykazovať nepresné údaje. Situácia sa dá riešiť zvýšením počtu senzorov pre vykreslenie reálneho stavu, no to zároveň zdvihne náklady. Aplikácia je preto šikovné riešenie, s ktorým sa dá aj z nedostatku technológie vyťažiť.

Smart cities sú však o neustálych inováciách a zefektívňovaní. Nedostatky, ktorými dnes trpí waste management v mestách, môže už zajtra vyriešiť nápad s unikátnym riešením. Myslíš si, že taký nápad máš? Napíš nám.