ehealth na Slovensku a v zahraničí

Ako zmenia startupy svet medicíny?

Aplikácie, smart zariadenia a IoT možno na prvý pohľad nesúvisia so zdravotným segmentom, ale práve v ňom majú obrovský zmysel. Prečo sa zaujímať aj o toto odvetvie, keď sa snažíš preraziť vo svete startupov?

Zdravotný segment je pre startupistov veľmi lákavý. Okrem toho, že sa v ňom dajú získať veľmi zaujímavé podporné granty, má úspešný projekt v tomto segmente potenciál niečo zmeniť na celospoločenskej úrovni. Ukazuje to aj projekt slovenských vedcov, ktorý sa umiestnil v českej ankete na 3. mieste v kategórii Nápad roka. Jeho spoluzakladateľom je Ján Tkáč, jediný držiteľ prestížneho vedeckého grantu European Research Council na Slovensku.

Jeho startup Glycanostics vyvíja špeciálne domáce testy a kity, ktoré ľuďom pomôžu identifikovať a zachytiť hrozby rakoviny prostaty či prsníka už v raných štádiách a ich úspešnosť firma deklaruje až na 95 %.

Smart diagnostika a telemedicína aj na Slovensku

Okrem startupov ako Glycanostics, ktoré vznikajú v lekárskych laboratóriách, u nás nájdeš aj iné projekty, ktoré pomáhajú bežným ľuďom v oblasti zdravia. Jedným z nich je MAIA MD. Ide o jeden z prvých funkčných projektov v oblasti telemedicíny a diagnostiky, ktorý využíva zariadenie nachádzajúce sa takmer v každej domácnosti – smartfón, tablet alebo počítač.

Aplikácia MAIA MD je dostupná zadarmo pre poistencov VšZP a umožňuje im rýchlu komunikáciu a konzultáciu s ich lekárom. V jednoduchom UI si jednoducho vyklikajú svoje symptómy, poradia sa s odborníkom, prípadne si dohodnú vyšetrenie alebo, ak nejde o vážnejší problém a lekár bol schopný určiť príčinu, priamo liečbu.

Wearables ako ďalší krok

Wearables síce nie sú segment bez konkurencie, no v prípade telemedicíny a diagnostiky je tu stále priestor na nové nápady. Smart hodiny, pásy a iné trackovacie zariadenia, ktoré môžeme nosiť na sebe, sú výborným zdrojom dát. Meranie tlaku, tepu, kvality spánku, dokonca meranie plodnosti, je dnes už možné pomocou špeciálnych gadgetov. Ak ťa zaujalo meranie plodnosti, to prebieha tiež neinvazívne a hodnotí také telesné funkcie, ako je teplota kože, frekvencia dýchania či strata tepla.

Mnoho technológií je už k dispozícii, stačí ich vedieť využiť

Väčšinu potrebných dát je pomocou dostupných wearables možné získať už teraz. Potenciál, ktoré majú startupové projekty spočíva v tom, ako sa tieto dáta dajú využiť pre diagnostikovanie možných ťažkostí a ochorení.

A nielen to. S IoT, teda Internet of Things, ktoré je na vzostupe, sa startupistom naskytajú ďalšie príležitosti. Predstav si scenár, v ktorom wearables zistia, že máš zdravotný problém. Upozornia ťa naň, v prípade, že ide o menej závažný problém, odporučia ti najvhodnejší spôsob liečby. Ak ide o niečo vážnejšie, rovno kontaktujú tvojho lekára, zistia voľné termíny a zároveň ich porovnajú s tvojím kalendárom, následne ti z nich dajú na výber podľa toho, ktorý ti vyhovuje najviac.

Pracuješ na projekte, ktorý môže zmeniť svet medicíny?

Ak si v článku našiel veľa podobností so svojim projektom, neboj sa nám ozvať. Radi podporíme ambiciózny startup, ktorý chce uľahčovať ľuďom prístup k medicíne. Kontaktuj nás tu.