blog-cover

Dá sa appkou bojovať proti kriminalite? Citizen sa o to pokúša

Máš pocit, že svet už nie je také bezpečné miesto, ako kedysi? Odborníci by síce s tebou nesúhlasili, pretože ľudský mozog má tendenciu podliehať nostalgii a pamätať si len to dobré, ale pred zvýšenou kriminalitou rozhodne netreba zatvárať oči. A ako to už v dnešnej postinformačnej dobe býva, appka sa nájde na všetko. Predstavujeme ti Citizen – aplikáciu, ktorá si za úlohu kladie lepšiu informovanosť verejnosti o rizikových a kriminálnych udalostiach v ich blízkosti.

Citizen (slov. Občan) nie je horúcou novinkou. Pôvodne sa nazýval Vigilante a svoju premiéru mal v marci 2017 v New Yorku, odkiaľ sa po pol roku rozšíril aj do San Francisca. Titulky tech portálov dnes obsadzuje znova kvôli expandovaniu do nechvalne známeho Baltimoru, v ktorom sa udiali masové protesty a výtržnosti po smrti afroameričana Freddieho Graya, ktorý zomrel týždeň po tom, čo sa stal obeťou policajnej brutality.

Práve kvôli podobným incidentom má Citizen na americkej pôde taký význam. Používatelia sú nielen informovaní pomocou push-notifikácií, môžu sa sami podieľať na oznamovaní zločinov a rizikových situácií. Napríklad prostredníctvom online videa, ktoré im aplikácia umožňuje snímať.

Ostatných používateľov aplikácia potom upozorňuje, čo sa v ich okolí deje a ak sa priblížia k rádiusu vyhodnotenému ako rizikovému, automaticky sa im rozvibruje telefón.

 

Citizen bojuje nielen s kriminalitou. Má však aj svojich odporcov

Podľa vyjadrení Citizenu aplikácia nepomáha len v prípade kriminálnych činov. Pomohla zachrániť aj dieťa zamknuté v rozhorúčenom aute, zastavila školský autobus smerujúci k miestu teroristického útoku alebo včasne podnietila evakuáciu horiacej budovy.

Istá skupina používateľov však na Citizen nenájde dobrého slova. Najmä kvôli tomu, že ho považujú za ďalší nástroj, ktorý ľuďom narúša súkromie a dokonca ich podporuje v donášaní na svojich susedov. Známe sú prípady, kedy boli civilisti označení za potenciálne rizikových alebo kriminálne živly (väčšinou kvôli stereotypom o farbe pleti).

 

Fungovalo by niečo podobné u nás?

Na Slovensku by sa podobná aplikácia tiež nestratila. Možno nemá naša malá krajina tak vysokú kriminalitu, ako Spojené štáty americké, jej využitie by sme mohli nájsť v iných sférach. Nesprávne parkovanie, blokovanie výjazdov, ale aj rýchla pomoc pre ľudí v núdzi alebo so zdravotnými komplikáciami.