kryptomeny icerock mining

Jaskyňa, v ktorej sa ťažia… kryptomeny?

Titulok tohto článku nie je žiadna metafora. Možno už vieš, že kryptomeny sa dajú ťažiť. Potrebuješ na to dosť energie, pripojenie na internet, finančne celkom nákladný hardvér a efektívne chladenie. Tak si prešpekulovaní chalani z Ice Rock Mining povedali – prečo neznížiť náklady a neťažiť bitcoiny v jaskyni?

Projekt Ice Rock Mining vznikol pod záštitou Woodland Networks L.P. a podľa tvrdení zakladateľov má ísť o unikát, aký tu ešte nebol. Na minimalizáciu vstupných nákladov do projektu sa rozhodli vytvoriť tzv. cryptomining pit v kazašskej jaskyni.

Jaskyňa sa nachádza pri meste Almati a jej výber vôbec nebol náhodný. V tejto bývalej krajine ZSSR je podľa všetkého veľmi výhodná cena za odoberanie elektrickej energie. A v kryptominignu je táto cena skutočne kľúčová, keďže sú stroje zapnuté non-stop. Podľa informácií sa aktuálna cena pohybuje na úrovni $0.03/kWh.

Poloha má však aj iné výhody:

- jaskyňa je zasadená v hore a má konštantnú teplotu 12° C počas celého roka,

- v minulosti priestor slúžil ako vojenský kryt a sklad, preto ho vybetónovali,

- to má podľa cryptominerov pozitívny vplyv na prach: vraj tam žiadny nie je,

- neďaleko od jaskyne je vodná elektráreň.

Vo svojich white papers a tlačových správach uvádzajú, že vďaka týmto podmienkam znížili náklady až o 25 %.

 

Je to scam?

Ice Rock Mining sa zameriava na ťažbu Bitcoinu. Momentálne sa nachádza v pre-sale fáze a investorom ponúka zvýhodnené podmienky. Pri investícii 1000$ sľubuje ročnú ROI neuveriteľných 425 %. Podozrivé? Ak si to myslíš, nie si v tom sám.

Pod ich promo videami a blogmi sa nachádza množstvo negatívnych reakcií, ktoré tvrdia, že ide o scam a odrádzajú ľudí od investovania. Projektu sa venovalo aj viacero médií a menšiu „investigatívu” spravil aj web coinanalysis.io, ktorý sa v pátraní zameral najmä na background zakladateľov a ich predchádzajúcich skúseností.

Čo si myslíš ty, je Ice Rock Mining solídny projekt hodný investície, alebo len ďalšia bublina, na aké sme vo svete kryptomien už pomaly zvyknutí?