blog-covers

Keď startupy stroskotávajú: aj tvoj projekt môže dostať na lopatky legislatíva

Jedna z najnudnejších častí budovania startupu alebo úspešnej firmy je právny rámec podnikania. Komu sa chce sledovať zákony, aktuálne regulácie a nariadenia, keď máš pred sebou kopu inej, SKUTOČNEJ práce? Na takýto prístup by si si mal dať pozor. Môže dostať tvoj projekt do problémov.

Mať nápad a dokázať ho spracovať do reálnej podoby je náročné, no táto časť podnikania je len nepatrným percentom v ceste za úspechom. Zvyšok tvoria zákutia podnikania, o ktorých si možno vôbec netušil alebo si si myslel, že ich nebudeš musieť riešiť. Poznať aktuálnu legislatívu týkajúcu sa tvojho odboru podnikania by si však mal, nech sa deje čokoľvek. Závisí od toho prežitie projektu, ktorý tvoríš.

Určite ti netreba pripomínať, čo sa stalo v Bratislave s Uberom. Síce sa s transportným gigantom môže porovnať len málo tuzemských podnikateľov (ak vôbec niekto), práve on nám ukazuje, ako môže legislatíva zamiešať karty nielen malým, ale aj etablovaným spoločnostiam. Pritom Uber zákon vyslovene neporušoval, len využíval diery, ktoré v ňom našiel. Všetko sa zmenilo po tom, čo Európsky súd rozhodol, že z pohľadu zákona nie je Uber technologická firma, alebo prepravca. Z tejto situácie vyplýva zásadná lekcia: nespoliehaj sa na deravý zákon. Ak sa ho niekto rozhodne „zaplátať”, zo dňa na deň môže byť tvoje podnikanie ohrozené.

Zastaraný zákon sa môže zmeniť

Zastaranosť zákona je jedným z dôvodov, prečo Uber fungoval niekoľko rokov aj na Slovensku. Napriek tomu, že ho istá skupina podnikateľov diskreditovala rôznymi aktivitami. Akonáhle však prišla zmena zákona, spoločnosť bola nútená stiahnuť svoje služby.

Jeden z hlavných konkurentov tu však zostal a podarilo sa mu chytiť používateľov Uberu. Taxify, estónsky startup, získal na viacerých svetových trhoch vynikajúcu pozíciu vďaka odchodu jednotky. Táto situácia sa pravdepodobne zmení po tom, čo sa Uber vráti naspäť (momentálne ide len o dohady, ale podľa niektorých informácií sa už pripravuje legislatívna pôda pre jeho návrat). Hlavne pre nespokojnosť šoférov s províznym systémom Taxify, ktorý je nastavený lákavo pre zákazníkov, no už menej lákavo pre živnostníkov, ktorý sa snažia využívať na podnikanie zdieľanú ekonomiku.

Ako sa poistiť pre prípad núdze

Tvoj startup nemusíš klasifikovať ako jeden z projektov zdieľanej ekonomiky, no aj tak sa ho môže dotýkať roky nenovelizovaný zákon. Aby si predišiel nepríjemným prekvapeniam, zožeň si právne poradenstvo. Spolupráca so skúseným právnikom ti pomôže v rôznych situáciách, ktoré sa spoza stola pri tvorení konceptov nedajú predvídať.

Ak začínaš mať pocit, že startupový svet má príliš veľa úskalí, ktoré zatiaľ nepoznáš… máš pravdu. Všetko je to o skúsenostiach, ktoré časom nadobudneš. Tak ako vo všetkom, najlepšie nájsť si skúseného mentora, ktorý tvoj rast podporí a zrýchli. V Miller Invest ti vieme poskytnúť