smart-health-apple-watch

Kedy nás začnú technológie zachraňovať?

Podľa nedávnej štatistiky zhromažďuje vo svojom smartfóne údaje o svojom zdraví až 52% užívateľov. Snažíme sa pomocou smartfónov schudnúť, zdravšie jesť, prejsť denne určitý počet krokov či viac športovať. Okrem toho, že nám tieto informácie pomôžu individuálne, môžu mať aj výraznejšiu funkciu pri všeobecnej zdravotnej starostlivosti.

Aj mesto môže pomôcť

V roku 2014 bol americký Louisville klasifikovaný ako mesto 16. najhoršie mesto pre astmatikov. V snahe zmeniť to rozdali ľuďom s dýchacími problémami smart inhalátory. Pomocou nich následne zistili, ktoré z mestských častí sú pre astmatikov najproblémovejšie tak, že údaje o tom, kde boli inhalátory najviac používané, sa zaznamenávali do aplikácie v smartfóne. Tá následne odosielala tieto výstupy priamo mestu. Na základe týchto údajov mohli kompetentní v týchto oblastiach vysadiť viac stromov a zmierniť škodlivé následky znečisteného ovzdušia. Výsledkom bol až 60% pokles problémov v inkriminovaných oblastiach.

Dáta a diagnostika 

Pomocou dostupných technológií sa tak celkom presne dajú sledovať vzorce ľudského správania a v prípade dlhodobejšieho používania výsledky porovnávať s tými predošlými. Podobná forma včasnej „diagnostiky“ je dôležitá najmä pri stareckej demencii či rôznych formách depresie. Pri takýchto chorobách totiž symptómy mnohokrát nastupujú postupne bez akejkoľvek výraznej zmeny, ktorú by sme si mohli všimnúť. Technológie určené na sledovanie takýchto zmien však jemné odtienky v spánkovom cykle či v odchýlky v zaužívaných zvyklostiach zaregistrujú a vyhodnotia ich. V prípade, že sa pacient s Alzheimerom zatúla preč z domova, inteligentné zariadenie by malo byť dokonca schopné navigovať ho domov.

Mesto, vďaka ktorému môžeme byť zdravší

Takáto diagnostika však nepomôže iba jednotlivcom, ale môže byť prínosná najmä v kontexte mesta ako geografického priestoru. Údaje získané v rôznych osídlených oblastiach môžu byť dobrým základom pre širšiu analýzu symptómov chorôb či vplyvov na ich liečbu. A ak by navyše mali lekári prístup k prejavom konkrétnych zdravotných problémov na širokej vzorke obyvateľstva, vďaka detailným záznamom symptómov by mali o týchto chorobách ucelenejšiu predstavu a pravdepodobne by ich mohli efektívnejšie liečiť.

A čo smart domácnosť?

Smart cities idú ruka v ruke so smart domácnosťami, ktoré zohrávajú tiež nemalú rolu pri zdravotnej starostlivosti budúcnosti. Ak sa v domácnosti pacienta budú nachádzať smart zariadenia, ktoré umožnia jeho sledovanie a doliečovanie na diaľku, znamená to pre neho včasnejšie prepustenie z nemocnice. Liečba v pohodlí domova je preukázateľne účinnejšia a v nemocniciach navyše zostane viac miesta pre pacientov s ťažšími diagnózami.

Smart zdravie pre každého

Dnes už vďaka Smartwatch alebo Applewatch môže mať svojho vlastného fitness trénera a výživového poradcu naozaj každý. Tieto zariadenia dennodenne agregujú množstvo dát o našom zdravotnom stave a najnovšie Applewatch majú dokonca vstavaný EKG senzor, ktorým si viete (spoľahlivejšie alebo menej spoľahlivo) skontrolovať, či je tep vášho srdca v poriadku. V prípade pádu navyše užívateľovi toto zariadenie hneď ponúkne možnosť zavolania rýchlej pomoci. Známy je už aj prípad, kedy inteligentný náramok Fitbit pomohol (takmer) vyriešiť vraždu. Nie sme ďaleko ani od toho, aby na základe takýchto dát umelá inteligencia vyhodnotila, aké zdravotné problémy nás v budúcnosti môžu čakať, ak sa napríklad v súčasnosti nebudeme dostatočne hýbať.

Problematické súkromie

S akumuláciou obrovských dát však prichádza aj veľká zodpovednosť. Naozaj chceme, aby o nás aplikácia v telefóne či dokonca mesto, v ktorom žijeme, vedelo všetko? Ako budú naše údaje chránené pred zneužitím? Informácie o tom, kedy sa zdržujeme doma a kedy sme naopak niekde inde, sú veľmi ľahko zneužiteľné rovnako ako údaje o tom, čo máme radi, v akých obchodoch nakupujeme a aké sú naše zaužívané cesty z práce a do práce. Dáta sú v dnešnej dobe cennou vecou, o ktorú sa ľudia budú deliť čoraz ťažšie, a to môže celé napredovanie smart zdravotnej starostlivosti spomaliť.

Africké začiatky smart zdravotníctva

Smart health však nie je oblasťou, ktorá by bola žiarivou novinkou. Od roku 2016 napríklad v africkej Rwande rozvážajú lieky a transfúznu krv drony. Tie balíček vypustia nad miestom určenia a s pomocou malého padáčiku vám zásielka pristane až pred dverami. Znie to ako z filmu? Možno. Dnes už drony rozvážajú lieky aj v Tanzánii, USA, Austrálii, Fínsku, Nemecku či na Islande. Pri tempe, akým sa vyvíjajú technológie, to môže znamenať, že súčasný počet lekárov, ktorý by sa inak mal zvyšovať, aby o pár rokov dokázal pokryť celú populáciu, možno nakoniec postačí. Malé biočipy, prenosné zariadenia či veľké diagnostické zariadenia a telemedicína… to sú zrejme lekári blízkej budúcnosti. 

Zdravotná starostlivosť, ktorá nebolí

Pre začiatok by možno stačilo, ak by sme si vedeli pohodlne z domu cez aplikáciu vyriešiť návštevu lekára, keď dostaneme obyčajnú virózu. Pilotný projekt MAIA MD v spolupráci s Všeobecnou zdravotnou poisťovňou napríklad takúto možnosť už niektorým pacientom ponúka. Produkt Origuard PHARMA zase pomáha bojovať proti nelegálnym liečivám, ktoré by mohli pacientom potenciálne uškodiť. Možno sa teda najskôr treba uspokojiť s menšími úspechmi a postupne odkrývať možnosti technológií, ktoré sa nám ponúkajú. Máš aj ty nejaký smart nápad, ako zlepšiť zdravotnú starostlivosť? Ozvi sa nám a možno ti ho pomôžeme realizovať.