kedyhladatinvestora_miller

Nad týmto sa zamysli, než začneš hľadať investora

Byť podnikateľ, mať svoj vlastný projekt s investíciou a tím ľudí, ktorý pracuje na jeho posúvaní, to znie dobre, však? Ak ešte nemáš v tejto oblasti skúsenosti, pravdepodobne ti uniká niekoľko súvislostí.

Získanie investície pre tvoj podnikateľský nápad neprebieha tak jednoducho, ako využitie „predschváleného” úveru v banke, ktorý na teba žmurká v internet bankingu. Predchádzajú mu formality, stretnutia, podrobné vypracovanie plánov, a to celé musí byť okorenené chémiou medzi investorom a nádejným podnikateľom. So svojím investorom nemusíš byť najlepší kamarát, no musíte v sebe navzájom vidieť potenciál. Vďaka tomu potenciálu ti on dá kapitál, a ty jemu prísľub, že tento kapitál zhodnotíš.

Investorský kapitál nie je príspevok na podnikanie

Mnoho ľudí si mýli to, ako funguje získanie investície od angel investora. Považujú ho za alternatívu k štátnym príspevkom na podnikanie. Ich hlavný dôvod ale spočíva v niečom inom. Štát podporuje podnikateľov, živnostníkov, pretože vďaka nim môžu vzniknúť nové pracovné miesta v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou. A to sa odráža na ekonomike štátu.

Investor pristupuje k poskytnutiu kapitálu ako obchodník. Nechce vytvárať nové pracovné miesta (aspoň nie prioritne), chce byť podpísaný pod projektom, ktorý mu kapitál vráti aj s úrokmi. Niekedy investuje svoje peniaze aj do projektov, ktorých návratnosť je dlhá až otázna, no len v prípade, že ho projekt skutočne zaujme.

Kedy osloviť investora

Investora oslov, ak máš ambície. Nie tie bežné, „malé”, lokálne. Sú síce v poriadku, no väčšinou sa týkajú len tvojho života. Chceš sa osamostatniť, zabezpečiť rodinu, vymaniť sa z pracovného cyklu od 9to5. Ak hľadáš státisícovú investíciu, tvoje ambície by mali byť väčšie. Mal by si mať víziu, ako niečo zmeniť, zlepšiť, no nielen pre seba, ale aj pre ostatných.

Neznamená to, že sa z teba stane startupová Matka Tereza. Stačí vnímať takzvaný big picture. Vedieť, ako veci fungujú, ako nefungujú a čo môžeš zmeniť. Ak ťa riadky vyššie neodradili a stále si stojíš za tým, že tvoj projekt si investíciu zaslúži, napíš nám.