ai-image

Trendy pre rok 2020 zo sveta startupov

Ak niekto tvrdí, že so startupmi sa v posledných rokoch roztrhlo vrece, má pravdu. Svetový “tech sektor” je v rozkvete a nezaostáva ani Slovensko. Aké trendy panovali v oblasti startupov v roku 2019, ktoré smery sú najinovatívnejšie a čo môžeme očakávať v roku 2020? 

Rok 2019 = rok bohatý na dátovú analytiku a IoT

V uplynulom roku zaznamenal trh veľké množstvo inovácií, ktorých cieľom bolo uľahčovať situácie v mestách, spoločnostiach či v každodennom živote. Veľký boom sme sledovali v zbere dát, ich analýze a následného využitia, virtuálnej realite, telemedicíne či umelej inteligencii. Niektorým vynikajúcim riešeniam sme sa venovali aj v našom seriáli o smart cities, nakoľko mestá považujeme za oblasť, v ktorej je stále priestor na zlepšenie.

Hviezdy slovenského trhu

Čo sa týka domácej scény, medzi najväčšie hviezdy roku 2019 patria startupy z oblasti dátovej analytiky a umelej inteligencie. Stratupom roka sa stala spoločnosť Photoneo, ktorá doslova “dala robotom oči a naučila ich vnímať svet”. Z nápadu trojice Slovákov je dnes spoločnosť pôsobiaca na celosvetovom trhu, ktorej rôzni investori poskytli miliónové finančné injekcie.

Slovensko – americký startup Surglogs, zase podporil digitalizáciu procesov v zdravotníctve, a to nahradením ručne vypisovaných kontrolných formulárov elektronickými. Jednoduchá myšlienka, ktorú si taktiež všimli zahraniční investori a z ktorej je dnes už miliónový projekt fungujúci v stovkách zdravotníckych zariadení naprieč celými Spojenými štátmi.

V čom vidíme potenciál

V našom seriáli o smart cities bola reč o niekoľkých vynikajúcich nápadoch súčasnosti, z ktorých viacero funguje na základe machine learningu. Práve v umelej inteligencii vidíme aj my obrovský potenciál a rýchlosť vývoja technológií fungujúcich na tomto princípe je neuveriteľná. Podľa posledného Artificial Intelligence Index Report vzrástli investície do startupov AI na celom svete z celkových 1,3 miliardy dolárov v roku 2010 na viac ako 40,4 miliardy dolárov v roku 2018. Čo možno v súvislosti s umelou inteligenciou očakávať v roku 2020?

Legislatívne zmeny

Aby nám technológie  neprerástli cez hlavu, prvou z vecí, ktoré už klopú na dvere, je potreba zmeny legislatívy reflektujúca vývoj inovácií. Hranice bude potrebné definovať najmä v nadväznosti na etické využívanie AI, ochranu osobných údajov a používanie rozpoznávania tváre. Tendencie na zakotvenie pravidiel a limitov budeme sledovať na rôznych úrovniach, no kto bude prvý, či jednotlivé štáty alebo taká Európska únia, môžeme iba tipovať.

„Humánnejšie“ zdravotníctvo

Oblasť, ktorá umelú inteligenciu využíva naplno, je zdravotníctvo. Už v súčasnosti je možné na tomto trhu sledovať zopár nápadov využívajúcich IoT, machine learning a AI, ktorých primárnym cieľom je šetrenie času. A ten je v niektorých prípadoch záchrany života potrebný viac ako čokoľvek iné. Aj preto experti tento rok očakávajú technologický boom práve v oblasti zdravotníctva. 

Zapojenie všetkých hráčov na trhu

A čo Čína? Jej zapojenie sa do AI technológií prichádza taktiež do úvahy. Svetová veľmoc, samozrejme, nechce v ničom zaostávať. Ak by sme chceli byť trochu ironickí (alebo „odvážni“?), dovolíme si povedať, že nápadov na „okopírovanie“ je v súčasnosti už dosť. Smutná, ale krutá realita.

Nad čím sa oplatí zamyslieť najviac?

Technológie nám majú pomáhať, a to tak v pracovnom živote, ako aj v bežných činnostiach. Aj jednoduchý, pre niekoho banálny nápad, môže mať svetlú budúcnosť a preraziť. Prax ukázala, že najmä riešenia, ktoré uľahčujú procesy a šetria čas v každodenných situáciách, majú úspech. Ak aj vy máte nápad na inovatívnu technológiu či zlepšenie, nečakajte, kým vás niekto predbehne so svojím riešením, a kontaktuje nás.