head-172351_1920

Tri tváre umelej inteligencie

Ak by ste sa opýtali niekoho len tak na ulici, čo je to umelá inteligencia, odpoveďou môže byť napríklad existencia robotov. Ak by ste ale tú istú otázku položili vedcovi, je celkom možné, že by jeho odpoveď trvala niekoľko minút a postupne by mal v očiach čím ďalej, tým viac hrôzy a strachu. Keďže umelá inteligencia by mala byť jedným z trendov na rok 2020, pozreli sme sa bližšie na princípy jej fungovania a možnosti, ktoré ponúka.

Umelá inteligencia dnes

Teória umelej inteligencie rozlišuje tri základné druhy, a to od najjednoduchšej po najinteligentnejšiu. Súčasná forma AI, ktorú dnes poznáme a ktorá sa využíva každým rokom viac, predstavuje prvý stupeň umelej inteligencie, tzv. Artificial Narrow Intelligence (ANI). Jej princíp spočíva v machine learningu, čiže zbere dát, ich analýze a vyhodnocovaní. ANI sa sústreďuje na jednu oblasť, rozhodnutia robí iba v tejto jednej oblasti a stále sa v tom zlepšuje. Čím viac skúseností zariadenie získava, tým sa vo svojich výsledkoch neustále vyvíja a robí ich rýchlejšie. Typickým príkladom ANI je Alexa z Amazonu, ktorá vám každé ráno povie predpoveď počasia alebo rôzne CRM systémy generujúce personalizované reklamy.

Na úrovni bežného človeka

Druhým stupňom umelej inteligencie je tzv. Artificial General Intelligence (AGI) a pri jej definovaní sa už dostávame do čisto teoretických rovín. AGI funguje na princípe machine intelligence a svojím spôsobom rozmýšľania a vyhodnocovania situácií sa dostáva na úroveň bežného človeka. Ak sa vyššie spomenutá ANI sústreďuje a je naozaj dobrá na jednu oblasť, AGI sa sústreďuje na viacero oblastí, dokáže spracovávať jazyk, obrazy, vyhodnocovať a zdôvodňovať svoje rozhodnutia.

Najinteligentnejšia z inteligentných

Posledný druh umelej inteligencie nesie označenie Artificial Super Intelligence (ASI) a svojím zmýšľaním predbehne najlepších vedcov sveta. Okrem bežných ľudských vlastností „hrozí“, že ASI bude schopná prijímať racionálne rozhodnutia, mať emócie alebo tvoriť umenie, čím by predčila aj všetkých svojich tvorcov. Svoje znepokojenie nad rozvojom AI vyjadrili už pred pár rokmi napríklad aj známy vizionár a nadšenec technológií, Elon Musk či svetový génius Stephen Hawking.

Umelá inteligencia na Slovensku

Čaro zariadení pracujúcich na princípe machine learningu, ktoré robia menej chýb, vedia pracovať 24/7 a urýchľujú procesy, objavilo aj množstvo slovenských spoločností. Hviezdou na trhu je spoločnosť Photoneo a ich 3D kamera, ktoré získalo cenu Startup roka 2019. Za najlepší startup minulého roka v oblasti machine learningu bol vybraný Nettle a ich chatbota dnes využíva aj spoločnosť Eset. Spoločnosť Pygmalios pomáha obchodníkom na základe zberu dát plánovať predaje, a to s využitím analýzy pohybov zákazníkov. PowerfulMedical zase dokáže diagnostikovať ochorenia srdca a odporučiť liečbu, ako inak, na základe umelej inteligencie. Je to nespočetne veľa nápadov, ktoré každoročne pribúdajú, expandujú do sveta a na ktoré môžeme byť právom hrdí.

Výsledky ukazujú, že zber dát dokáže zefektívnením procesov pomáhať tak v každodennom živote, ako aj v biznise. Veríme v potenciál mladých ľudí, ktorí sa neboja presadiť svoje nápady a myšlienky. Ak máš aj ty niečo, čo stojí minimálne za vypočutie, neváhaj a ozvi sa nám.