startup investícia

Vlastný startup: Nie som povolaním syn. Čo teraz?

Financovať startup nie je jednoduché. S rastom prichádzajú výdavky, noví ľudia, ktorých musíš platiť, nové typy reklamy, do ktorej by si mal skúsiť investovať. Kde na to všetko zobrať peniaze?

 

Predpokladajme, že rodičia ti od útleho veku nešetrili kapitál na rozvoj podnikania ani si nezdedil milióny od strýka, z ktorého sa stal ropný magnát. Napriek tomu máš niekoľko možnosti, ako dať dokopy nejaké finančné zdroje:

„Friends and family”

V názve článku síce žartujeme o „povolaní syn”, prvý smer, ktorým by si sa však mal vydať, je určite rodina. A priatelia. Na západe je úplne bežné, že si mladí startupisti požičiavajú peniaze od rodiny, priateľov a známych. Je to ako pri networkingu – podporujú a tlačia ťa tí, ktorí sú ti najbližšie. Preto sa neboj predstaviť svoj nápad rodičom, sesternici alebo tete a rozumne im vysvetli, ako by ti mohli pomôcť.

 

Na chvíľku zabudni, že sa poznáte a pri prezentovaní nezabudni spomenúť, čo z toho budú mať oni a hlavne, kedy sa im vrátia investované peniaze.

 

 

„Crowdfunding”

Aj rodina je istým typom crowdfundingu, no ak sa do toho rozhodneš ísť vo veľkom, bude to trochu zložitejšie. Môžeš využiť platformy ako IndeGogo, Kickstarter, prípadne lokálnejší Startovač. Daj si záležať na prezentácii. Nestačí naplácať do popisu kampane niekoľko obrázkov, pridať pár generických viet a ciele prispievania.

 

Startupy si častokrát najímajú agentúry a špecialistov, ktorí im crowdfundingovú kampaň strategicky naplánujú a vyhotovia. Od prezentačných videí, po skutočne zaujímavé perks, ktoré slúžia ako lákadlo pre prispievateľov, až po finálne ďakovacie príspevky a listy.

 

Kampaň nestačí vypustiť do sveta a nechať ju žiť vlastným životom. Musíš sa o ňu starať, pravidelne komunikovať s podporovateľmi, fanúšikmi aj návštevníkmi. Je to jednoducho ďalší komunikačný kanál, ktorý musíš spravovať profesionálne a ktorý ti zaberie veľké množstvo času.

 

Granty, súťaže, nábory

Chodenie po súťažiach ti startup nerozbehne, ale ak vychytáš tie správne eventy, môže ti to priniesť kapitál, fanúšikov aj spoločníkov. Zameriavaj sa na tie akcie, ktoré už majú tradíciu, ideálne, ak sa ich zúčastnia aj známe tváre zo startupového alebo investorského sveta.

 

Granty a nadácie sú ďalším spôsobom, ako sa dostať ku kapitálu. Mnoho inštitúcií aj na Slovensku, medzi nimi aj banky, každoročne hľadajú inovatívnych podnikateľov, ktorým venujú kapitál alebo vybavenie pre ich projekt. Väčšinou stačí odprezentovať svoj biznis plán a víziu projektu.

 

Angel investor

Medzi tie najistejšie spôsoby, ako získať kapitál pre tvoj startup, je nájsť angel investora. Ten ti, napríklad výmenou za časť podielu, poskytne finančné prostriedky pre rozbehnutie projektu.

 

Je to síce jeden z najistejších spôsobov, neznamená to však, že je to spôsob jednoduchý. Investori už majú čo-to prechodené a vedia odhadnúť potenciál projektu. Neohúriš ich bombastickými formulkami a marketinovým balastom, preto by si sa mal veľmi dobre pripraviť na prezentáciu.

 

Okrem spomenutých možností existujú, samozrejme, aj iné spôsoby, ako získať kapitál alebo nefinančnú pomoc na rozbehnutie. Využiť môžeš napríklad barter, v ktorom budeš ponúkať svoje služby alebo know-how za protislužby, ak je tvoj projekt komunitný, zapojiť môžeš komunitu a svoje okolie, môžeš si tiež vziať pôžičku alebo úver.

 

Nech už sa rozhodneš pre ktorýkoľvek spôsob financovania, nikdy nezabudni, prečo si v prvom rade začal. Aj keď sa ti podarí získať investíciu, je to len jeden z prvých krokov na tvojej veľkej ceste svetom startupov.