miller invest startup angel investor

Vlastný startup: Začína to ideou

Máš v hlave plno nápadov na rozbehnutie nového biznisu, ktorý by zmenil svet? Potom si na správnom mieste. Náš nový blogový seriál Vlastný startup bude verný svojmu menu. Prezradí ti, ako začať budovať úspešný projekt s potenciálom rastu.

Možno sa ti hneď prvá veta zdala príliš megalomanská, no je pravdivá. Úspešní startupisti nezakladajú projekty kvôli tomu, aby skrášlili ich CV alebo im zarobili na dovolenku. Chcú niečo zmeniť. Občas na lokálnej, inokedy na globálnej úrovni, no každý projekt má spoločnú črtu: zlepšuje doterajší spôsob fungovania zabehnutých riešení.

Výnimočná idea

Na začiatku každého projektu je vždy idea. Ešte nevyťahuj pero ani blok a nezatváraj sa do tichej miestnosti na niekoľkohodinový brainstorming. Idea totiž musí z niečoho vychádzať. Postaviť startup vypočítavo na nápade, ktorý sa javí ako ziskový, môže byť cesta k bankrotu.

Z čoho by teda mala idea so startupovým potenciálom vychádzať? Ideálne z problému. Môže reflektovať problém, ktorý pociťuješ ty, tvoje okolie, alebo je to dokonca pálčivá otázka s globálnym dosahom.

A-ha! moment

Odhaliť tú správnu ideu, ktorá bude základom pre nový startup, môže trvať jednu obedovú prestávku, týždeň dovolenky, ale pokojne aj celý rok plný pracovných úloh. Denne nás však obklopuje toľko nefunkčných riešení, pomalých procesov a nedoladených technológií, že nápad s potenciálom sa môže objaviť kedykoľvek.

Ak chceš generovanie ideí trochu urýchliť, vyskúšaj niektorý z týchto tipov:

  • Ber si so sebou zápisník alebo maj poruke jednoduchú aplikáciu na zapisovanie nápadov. Inšpirácia môže prísť hocikedy, v rade na lístky aj pri menení pneumatiky.
  • Vyskúšaj myšlienkové mapy. Začni si zapisovať vlastné problémy, ktoré chceš vyriešiť a pomocou asociácií rozvetvi prvotné myšlienky. Dostať sa môžeš k niečomu úplne neočakávanému.
  • Sprav si prieskum. Vyspovedaj priateľov a známych, spýtaj sa ich na problémy v práci, živote, vo vzťahoch. Veci, ktoré nepovažuješ za problém ty, môžu iným strpčovať život.
  • Neprestávaj sa venovať vlastným záľubám. Ako “insider” v nejakej činnosti môžeš prísť na jej vylepšenie.

Samotná idea nestačí

Ak si prišiel na nápad, ktorý rieši problém, je to dobrý štart. Si však len na začiatku dlhej a, povedzme si to otvorene, strastiplnej cesty. Nechceme ťa odradiť. Len pripraviť na to, že startup nie je prechádzka ružovou záhradou.

Keby stačila na úspešný projekt vynikajúca idea, sme obklopení finančne zaistenými startupistami v ideálnom svete bez problémov. No takto to, nanešťastie, nefunguje. Na to, aby mala idea zmysel, sa musí zrealizovať. Pretaviť do niečoho hmatateľného alebo funkčného. Väčšinou do formy pracovnej verzie či konceptu, ktorý sa zvykne nazývať aj MVP – minimum viable product. A práve o ňom si povieme viac v ďalšej časti nášho seriálu.